Motstånd och Propaganda - i samband med Förintelsens minnesdag, 27/1
På Förintelsens minnesdag den 27 januari samlas människor över hela världen för att hedra alla som mördades under Förintelsen och de som stod emot. En dag för alla som vill uttrycka sitt stöd för alla människors lika värde.
På Falbygdens museum kan du ta del av bildspelet Motstånd med tillhörande information samt utställning Propaganda - risk för påverkan, om kritiskt tänkade och manipulerade budskap.
%20(2)%20Sk%C3%A4rmbild%202025-01-17%20152850.jpg)
Öppettider
tisdag 27 janauri - klockan 11-16. Bildspelet Motstånd visas också på fönstrets bildskärm.
tisdag - torsdag, klockan 11-16
lördag, söndag, klockan 11-16
Välkommen!
Mer om Förintelsens minnesdag
Den internationella minnesdagen har förlagts till den 27 januari, samma datum som förintelselägret Auschwitz-Birkenau befriades 1945.
Cirka sex miljoner judar dog i Förintelsen. Också romer och polacker utsattes för folkmord grundade på rasistiska föreställningar. Därutöver förföljde, fängslade och dödade Nazityskland tusentals andra människor, bland annat många funktionsnedsatta och homosexuella.
Efter andra världskriget har många initiativ tagits för att hedra offren och sprida kunskap om nazisternas förföljelser och folkmord för att bidra till att förhindra att något liknande sker igen. Ett sådant initiativ är Förintelsens minnesdag.
På många håll i Sverige genomförs denna dag manifestationer, ceremonier, fackeltåg, föreläsningar, filmvisningar och andra evenemang för att hedra och minnas Förintelsens offer.