Investera i ledig mark till näringsverksamhet

Kommunen utvecklar mark för etablering av verksamheter inom olika områden och för olika användning. Vi ger dig bästa service både före, under och efter ett genomfört markköp.

Fel vid laddning av objekt.

Köp mark till näringsverksamhet

Nedan följer en beskrivning för hur det går till när ni köper mark till näringsverksamhet från Falköpings kommun.

Intresseanmälan

Ta kontakt med mark och exploateringsenheten alternativt kommunens näringslivschef om ni är intresserade av att förvärva mark från kommunen. Kontaktinformation finner ni längst upp till höger på denna sida.

Kommunen utreder om er förfrågan är lämplig på den plats ni önskar eller om annan mark finns tillgänglig för ändamålet. I detta skede tar kommunen även fram en kalkyl för etableringen utifrån era förutsättningar. Kalkylen inkluderar kostnader för markköp, bygglov och anslutningsavgifter (VA, el, m.m.).

Innan kommunen genomför en försäljning undersöks alltid vilka utökningsbehov de angränsande näringsverksamheterna har.

Reservation av mark

För att ni ska ha möjlighet att utreda förutsättningarna för en nyetablering eller utökning kan Falköpings kommun reservera ett markområde som ni är intresserade av. Detta sker normalt sett genom att ett markanvisningsavtal (en viljeförklaring tecknas mellan köpare och säljare om ett framtida köpeavtal).

Köpeavtal

Köpet av marken (fastigheten) regleras i ett köpeavtal som upprättas mellan köparen och säljaren (Falköpings kommun). I avtalet regleras köpeskilling, ersättning för fastighetsbildning, tillträdesdag med mera.

När det handlar om en utökning av en befintlig fastighet kan en överenskommelse om fastighetsreglering tecknas istället för ett köpeavtal.

Köpeskilling

Köpeskillingen fastställs utifrån den taxa för verksamhetsmark som har antagits av kommunfullmäktige . Tanken är att köpeskillingen ska vara marknadsmässig och täcka kostnaden för inköp av mark och kostnader för utbyggnad av allmän plats i form av gator, parker med mera (så kallade gatukostnader).

Köpeskillingen varierar mellan 32 och 158 kronor per kvadratmeter beroende på ort och läge. Detta ger ett pris på mellan 320 000 och 1 580 000 kronor för ett 10 000 kvadratmeter stort markområde. Priserna räknas upp i juni varje år utifrån fastighetsprisindex.

Fastighetsbildning

Kostnaden för att bilda fastigheten genom avstyckning eller fastighetsreglering står ni som köpare för. Fastighetsbildningsmyndigheten (Lantmäteriet) fakturerar er för sitt arbete i samband med att de genomför aktuel fastighetsbildningsåtgärd.

Lagfart

Ni kan ansöka om lagfart hos Lantmäteriet (Inskrivningsmyndigheten) när ni, efter att ha betalat köpeskilling och ersättning för fastighetsbildning, erhåller ett kvitterat köpebrev från kommunen. När ni köper en fastighet står ni för för lagfarts- och inteckningskostnader. Den så kallade stämpelskatten för lagfarten uppgår till 4,25 procent (för juridiska personer) av köpeskillingen eller taxeringsvärdet (högsta värdet). Till detta kommer en expeditionsavgift om 825 kronor. Stämpelskatten och expeditionsavgiften faktureras av Lantmäteriet.

Bygglov

Det är lämpligt att lämna in er ansökan om bygglov i samband med att köpeavtalet har undertecknats. Vid bygglovsprövningen tar kommunen ut avgifter för:

  • planläggning
  • bygglov med startbesked
  • nybyggnadskarta
  • utsättning.

Bygglovsavgifterna tas ut enligt gällande bygglovstaxa. Storleken på byggnationen och byggnationens komplexitet påverkar kostnaden. Taxan har beslutats av kommunfullmäktige och räknas årligen upp med hänsyn till konsumentprisindex.

Anläggningsavgift vatten och avlopp

Falköpings kommun ansvarar för anslutning av vatten och avlopp inom kommunens verksamhetsområde.

Taxan är beslutad av kommunfullmäktige och räknas upp med konsumentprisindex vid varje årsskifte. Anläggningsavgiften för vatten och avlopp tas ut i samband med bygglovsprövningen alternativt i samband med att lantmäteriförrättningen blir klar.

Andra anslutningsavgifter

Utöver anslutningsavgiften för vatten och avlopp måste du även räkna med kostnader för anslutning till elnät och nät för data- och telekommunikation.

Anslutning till elnätet beställer du från den som är nätägare inom nätområdet där den köpta marken ligger. I Falköpings kommun finns det flera elnätbolag. Störst är Nordion Energi AB (Falbygdens Energi Nät AB) som täcker cirka 75 procent av kommunens yta, bland annat orterna Falköping, Floby och Stenstorp. Vem som är nätägare i ditt nätområde framgår på natomraden.se. Länk till annan webbplats.

Anslutning till data- och telekommunikation beställer du själv hos de aktörer som finns på den lokala marknaden.

Ledig mark i Falköping

Brogärdet

På Brogärdets industriområde (vid Södermannagatan) i Falköping finns det mark för industri.

  • Gällande detaljplan: Tåstorp 7:7 med flera, Brogärdets industriområde, Brogärdet, Falköpings stad
  • Markpris: 132-158 kronor/kvadratmeter.

Marjarp

På Marjarps industriområde finns mark planlagd för industri. Se särskild information om Skaraborg Länk till annan webbplats. Logistic Center Länk till annan webbplats..

  • Gällande detaljplaner: Friggeråker 25:8 med flera (Marjarp etapp 2) och Friggeråker 25:8 m.fl. ny överlämningsbangård.
  • Markpris: 132 kronor/kvadratmeter i B-läge och 158 kronor/kvadratmeter i A-läge.

Sikagården

Sikagårdens industriområde sträcker sig längs väg 46 (Skövdevägen) från Wetterlinsgatan i söder till Skaravägen (väg 184) i norr. Den södra delen av industriområdet är fullt utbyggd med industri, lager och handel.

Den obebyggda delen omfattar mark för industri/hantverk. Tomtstorlekarna kan anpassas efter behov.

  • Gällande detaljplan: Kvarteret Traversen, Sikagårdens industriområde, Falköpings stad.
  • Markpris: 158 kronor/kvadratmeter

I södra delen av Sikagården har Österängsgatan byggts ut så att cirka 55 000 kvadratmeter mark finns tillgänglig att bygga på.

Återstoden av Sikagården, den norra delen, uppgår till cirka 33 000 kvadratmeter mark som kan bebyggas efter utbyggnad av Sikagårdsgatan. I den gamla detaljplanen anges att denna gata ska anslutas mot väg 184. Observera att denna förutsättning inte längre gäller. Anslutning till väg 184 är istället planerad från Nordmannagatan vid Brogärdet. Utbyggnad pågår och full utbyggnad av Sikagårdsgatan är planerad till hösten 2025.

Lilla Sikagårdens verksamhetsområde

Lilla Sikagårdens verksamhetsområde utmed väg 184 består av cirka 52 000 kvadratmeter mark för verksamheter.

  • Gällande detaljplan: Tåstorp 7:7 med flera, Lilla Sikagården.
  • Markpris: 158 kronor/kvadratmeter.

Västertull

Mellan Parkgatan och Bangatan, på Västertull, ett stenkast från Falköpings centrum, finns en ledig tomt för kontorsbyggnation. Tomten, som är avstyckad med beteckningen Bryggaren 9, är 3 846 kvadratmeter stor och har en byggrätt om 846 kvadratmeter BYA (byggnadsarea).

  • Gällande detaljplan: Bryggaren, del av Gamla stan 2:26

Krokstorps handelsområde

Söder om cirkulationsplatsen ligger två områden som sammanlagt uppgår till cirka 100 000 kvadratmeter. Områdena kan användas till handel, restaurang och drivmedelsförsäljning. Områdena ägs av Biltema respektive Jula AB.

  • Gällande detaljplan: Gamla Stan 2:26 (Kvarteret Megaliten med flera)

Ledig mark i Floby och Stenstorp

I Floby finns ledig mark som är lämplig för tillverkningsindustri, lager och dylikt. Tomtstorlekar från ett par tusen kvadratmeter och uppåt går att bilda. Sammanlagt finns cirka 190 000 kvadratmeter inom gällande detaljplan, varav drygt 45 000 kvadratmeter är direkt tillgängliga. Det innebär att vatten- och avloppsledningar och gator är anlagda.

  • Markpris: 42 kronor/kvadratmeter

I Stenstorp finns ledig mark som är lämplig för tillverkningsindustri, lager och dylikt. I norr finns cirka 16 700 kvadratmeter som är planlagt för industri. I söder (kallat Stenstorps industriområde) som omfattar cirka 90 000 kvadratmeter finns en gällande detaljplan för industriändamål.

  • Gällande detaljplan:
  • För den norra delen gäller stadsplan för del av Stenstorps samhälle
  • För södra delen gäller detaljplan för Stenstorp 2:54, 38:1 med flera
  • Markpris: 53 kronor/kvadratmeter

Även i några av de övriga tätorterna i kommunen finns industrimark tillgänglig för etableringar.

  • Markpris: 32 kronor/kvadratmeter
Hjälpte informationen på sidan dig?

Sidans innehåll